EBEC Nedir?

European BEST Engineering Competition (EBEC) öğrencilerin öğrenciler için düzenlediği Avrupadaki en büyük mühendislik yarışmasıdır. 4 kişiden oluşan takımlar, sınıf farkı gözetmeksizin 3 farklı ayakta BEST tarafından hazırlanan görevleri yaparlar. En yaratıcı ve başarılı olan takım yarışmanın sonunda “Avrupa’nın En İyi Mühendisleri” (BEST Engineers of Europe) ünvanını kazanır.

EBEC projesi her sene ilk olarak Avrupa’daki yerel EBEC ayaklarıyla başlar; sonrasında ulusal/bölgesel EBEC ayakları düzenlenir ve en sonunda Ağustos’un başında düzenlenen ‘EBEC Final’ ile sona erer.

EBEC Tarihi

EBEC’in tarihi ilk olarak BEST üyelerinin “Kanada Mühendislik Yarışması (CEC) ” ile ilgilenmeleriyle başlar.Bu fikir daha sonra BEST’in genel kurulunda tartışılır ve hemen sonrasında üniversitelerde denenmeye başlanır. Bu yarışmalar bu günkü EBEC yapısını kazanmadan önce değişik isimler ve kategoriler altında düzenlenmiştir.

BEST European Engineering Competition (BEEC) en sonunda 2008 yılında EBEC ismini almış ve son şeklini almıştır. En başında bulunan 4 yarışma kategorisi; Takım tasarımı, münazara, vaka analizi ve müzakere, geçen yıllarla gelen deneyimlerle beraber değişmiştir. Şu anda takım tasarımı ve vaka analizi EBEC piramidinin resmi iki kategorisidir.

EBEC, “EBEC piramidi” şeklinde tasarlanmıştır ve yıl boyunca düzenlenen 3 ayaktan oluşur:

– Yerel ayaklar, EBEC’in tüm üniversitelerden öğrencilerin katıldığı ilk ayağıdır. Tüm yerel ayaklar Yerel BEST Grupları (LBG) tarafından düzenlenir. EBEC’in gittikçe popülerleşmesiyle beraber her geçen sene katılan yarışmacı sayısı da artmaktadır.

– Ulusal/Bölgesel ayaklar ise EBEC’n ikinci ayağını oluşturur. Yerel ayakların kazananları bir sonraki seviye olan bu yarışmalara katılma hakkı kazanırlar. Her yıl 600’den fazla yarışmacı yarışmanının ikinci ayağında Final ayağına katılmak için yarışırlar.

– Tüm düzenlenen bu yarışmalardan sonra, yarışmacılar EBEC’in son ayağı olan final ayağında yarışırlar. 15 ulusal ve bölgesel ayakların birincisi olan yarışmacılar, 4 günü yarışma günü olan 9 günlük bu etkinlikte, derslerde öğrendikleri tüm mühendislik yaklaşımlarını limitli zaman ve olanaklar altında pratiğe dökme şansı yakalarlar.

EBEC sponsorların, partnerlerin ve BEST’in çeşitli birimleriyle gerçekleşir.Bu sebeple de EBEC’in gerçekleşmesinde birçok insan yer alır.

Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçenler şunlardır:

1.BEST Ailesi

90’dan fazla yerel grubu bulunan BEST, tüm üyeleriyle beraber katılımcılarına kaliteli bir organizasyon gerçekleştirmek için uğraşır. Lojistiğinden medya ilişkilerine kadar, katılımcılara mükemmel bir yarışma deneyimi yaşatmak için etkinliğin her detayı en ince ayrıntısına kadar düşünülür.

2. Jüri

Tarafsızlık ve saydamlık yarışmanın en önemli unsurlarından biridir. Bu sebeple, konuyla ilgili uzmanlar, yabancı profesörler ve şirket yetkilileri yarışmada jüri olarak yer alırlar.

3. Şirketler

Mühendislik öğrencileri endüstriden ve son teknolojik gelişmelerden uzak tutulmamalıdır. Bu sebeple etkinlikte şirketlerin bulunması, yarışmanın konularının dünyanın güncel problemlerine uygun olarak oluşturulmasınıve öğrencilerin gelecekte çalışacağı şirketlerle önceden tanışmalarını sağlar.

4. Destekçiler

EBEC öğrencilerin tarafından öğrencileri için düzenlenen bir yarışmadır. BEST, kar amacı gütmeyen ve politik olmayan bir organizasyondur, bu sebeple her zaman BEST’in vizyonunu benimseyen ve çalışmalarını takdir eden kişilerin desteklerine ihtiyacı vardır.

Bu desteklerin karşılığı olarak BEST, destekçilerini çeşitli medya kanallarıyla insanlara duyurur ve Resmi Açılış ve Kapanış günlerinde destekçilerin temsilcilerinin bulunmasıyla veya konuşma yapmasıyla onları onurlandırır.

İLETİŞİM

EBEC Ankara hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz. En kısa zamanda size döneceğiz.

Sending

©2018 Copyright EBEC Ankara - BEST Ankara

Log in with your credentials

Forgot your details?